5 rad dla pracujących mam – jak zyskać czas?

 

Bycie pracującą mamą to wyzwanie. Najczęściej w pracy i w domu potrzeba 100% uwagi, kreatywności i opanowania. Wydaje się, że obowiązków jest tak dużo, że spokojnie mogłyby wypełnić cały dzień, od wczesnego ranka do późnej nocy. A co z czasem na odpoczynek, pasje/hobby, sport lub zwyczajne nic nierobienie?   

 

Mamy dla Was kilka rad, które pomogą Wam zapanować nad wszystkimi obowiązkami, a jednocześnie znaleźć czas na to, co ważne i przyjemne.   

  1. Odpuszczaj! Nie można mieć wszystkiego, czyli wysprzątanego domu, ugotowanego obiadu i wyprasowanych koszul, a do tego pracować na dwa etaty i zajmować się dziećmi. 
    Czasem trzeba po prostu wybrać. Zaczęliśmy naszą wyliczankę od sprzątania nie bez powodu – nie zachęcamy do życia w bałaganie i brudzie, ale niezadręczanie się małym nieporządkiem lub odpuszczenie codziennego szorowania podłóg mogą się przydać. Zdrowe odżywianie to podstawa zdrowego życia, ale można je zaplanować inaczej, żeby codziennie nie gotować trzydaniowego obiadu. W tej wyliczance nie chodzi o to, aby zniechęcić do gotowania czy sprzątania. To raczej zachęta do przemyślenia, jaka codzienna czynność nie sprawia nam radości, nie jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Jeśli można ją zastąpić jakimś pełnowartościowym zamiennikiem lub przestać wykonywać – to warto się nad tym zastanowić.   

  2. Deleguj! Jasne, że ciasto upieczone przez mamę jest najpyszniejsze, a nie od dziś wiadomo, że jak mama nie znajdzie zgubionej rzeczy to znaczy, że przepadła ona na wieki, ale… mama nie musi robić wszystkiego. Zakupy, pranie, sprzątanie, prasowanie, aktywna zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu czy też zupełnie coś innego. Jeśli jest ktoś, kto może to wykonać za ciebie – deleguj to zadanie! 

  3. Planuj! Znajdź czas na przygotowanie listy zadań zawodowych i prywatnych, a następnie sprawdź czy nie można czegoś połączyć. Musisz jechać na drugi koniec miasta, bo masz tam spotkanie biznesowe? A obok jest najlepszy w mieście szewc? Może uda się zatem połączyć jedną i drugą czynność. Dzięki posiadaniu listy z zadaniami do wykonania o niczym też nie zapomnisz – stres związany z niezrealizowaniem jakiegoś zadania, nie jest nam potrzebny. Zabierze tylko zdrowie i czas!.   

  4. Planuj wpadki i nagłe sytuacje! Jeśli wykonujesz jakieś zadanie na czas, masz własną firmę, ogarniasz życie rodzinne, to przy ustalaniu planu realizacji jakichś czynności – oddania projektu w firmie czy też remontu kuchni – zaplanuj, że coś może pójść nie tak, czyli daj sobie (i innym) margines czasu na błędy, poprawki i niedociągnięcia. Planuj również potencjalne przeziębienia. Jeśli znasz swoje dzieci i wiesz, że w marcu zawsze mają katar to uwzględnij go w planie. Katar się pojawi – super – ty masz to zaplanowane. Nie ma kataru – jeszcze lepiej! Wszyscy zdrowi i można ten czas wykorzystać zupełnie inaczej – najlepiej na coś przyjemnego.

  5. Nie porównuj się! Patrzenie na innych i inspirowanie się do działania ich sukcesami może stać się (pozytywnym) motorem do działania. Natomiast zadręczanie się, że inni mają lepiej, a ja jestem taka beznadziejna, to już zupełnie inna sprawa. To droga donikąd. Każdy z nas jest inny, ma inne preferencje, możliwości, uzdolnienia i ograniczenia, a tym samym co innego idzie mu wyśmienicie, a co innego tak sobie lub zupełnie nie wychodzi. Pamiętajmy też, że nikt nie chwali się porażkami (bo jak wiadomo „sukces ma wielu ojców, a porażka zawsze jest sierotą”), więc najczęściej od innych usłyszymy tylko o sukcesach, a one są tylko częścią życia.

 

 

Udostępnij: