Czas bez komputera, czyli jak zająć dziecko analogowym światem

Urządzenia elektroniczne stanowią nieodłączny element dorastania współczesnych dzieci. Nowe technologie, choć pomagają w rozwoju najmłodszych, to w nadmiarze jednak mogą być dla nich szkodliwe. Co więc zrobić, by ograniczyć czas spędzany przez dzieci przed ekranami komputerów? 

 

Nowa rzeczywistość a dzieci

Nie ulega wątpliwości, że Internet i rozwój technologii wpływają pozytywnie na wiele aspektów naszego życia. Ich piętno odcisnęło się na współczesnym świecie tak mocno, że najczęściej w ogóle już go nie dostrzegamy. Automatyzacja rzeczywistości sprawiła, iż nasze codzienne wyzwania i obowiązki stały się łatwiejsze. Z drugiej jednak strony dała też początek wielu zagrożeniom, które nie były znane nigdy wcześniej.

To stwierdzenie jest szczególnie prawdziwe w odniesieniu do dzieci, których lata dorastania w bardzo niewielkim stopniu przypominają okres dzieciństwa ich rodziców. Spędzanie czasu przed ekranami smartfonów, dostęp do mediów społecznościowych, nękanie w sieci, udzielanie się na forach – realia najmłodszych są dziś zupełnie inne, niż te, jakie znane były ich rówieśnikom kilkadziesiąt lat temu.

 Nie oznacza to oczywiście, że współczesne dzieci nie potrafią się bawić, a ich młodzieńcze lata rozgrywają się wyłącznie na płaszczyźnie Internetu. Nie oznacza to również, że rozwój technologii jest jednoznacznie zły. Z pewnością jednak oznacza, że warto czasem spróbować  oderwać nasze pociechy od ekranów komputerów i pokazać im nieco inne barwy dzieciństwa.

 

Sposoby na spędzanie czasu off-line

Istnieje całe mnóstwo metod na kreatywne spędzanie czasu, które nie wymagają towarzystwa Internetu. Jeśli brakuje Wam pomysłów na urozmaicenie codziennej rutyny Waszych pociech, wystarczy sięgnąć pamięcią do okresu własnego dzieciństwa. Na czym upływały Wam dni, kiedy nie wiedzieliście jeszcze, czym jest Internet? Gdzie szukaliście informacji bez dostępu do smartfona? I co było dla Was najlepszą rozrywką, gdy nie mogliście obejrzeć filmiku na YouTube? 

Jednym z najzdrowszych sposobów na spędzaniu czasu poza siecią jest aktywność na łonie natury. Wybierzcie się z dziećmi na biwak, pospacerujcie po okolicy, pojedźcie na wycieczkę rowerową, pobawcie się w poszukiwaczy skarbów, weźcie udział w grze miejskiej, odkryjcie nowe miejsce na mapie Waszego miasta, zjedzcie kolację w restauracji, do której nigdy nie wchodziliście. To proste pomysły, które wymagają od Was jedynie odrobiny entuzjazmu i wysiłku, a które mogą zaowocować niezwykłymi wspomnieniami na całe życie.

Wyjątkowe chwile bez Internetu można jednak przeżyć także i w domu.  Wyjmijcie gry planszowe, pobawcie się w szefów kuchni, urządźcie przyjęcie, stwórzcie własnoręczne ozdoby do pokoju, zbudujcie fortecę z koców, wystawcie rodzinne przedstawienie, zorganizujcie sobie występ karaoke, pooglądajcie albumy ze starymi zdjęciami, ruszcie wyobraźnią i dajcie się ponieść fantazji – bez względu na to, czy jej efektem będzie scenariusz do filmu czy nowa figurka do salonu. Najważniejsze, by spędzić ten czas inaczej – bez ekranów komputerów i telefonów, bez nieustannego szumu z zewnątrz, bez napływających z każdej strony bodźców i bez przytłaczającego świata Internetu. 

 

Kreatywność rodzi się podczas nudy

Przedstawione sposoby spędzania czasu urozmaicą Waszą codzienną rutynę i pokażą dzieciom, że życie bez technologii jest możliwe.  Dzięki nim najmłodsi będą potrafili się zresetować i odciąć na moment od nieprzerwanego przepływu informacji, jakiego  dostarcza im korzystanie z sieci. Warto przy tym jednak pamiętać, że nie powinniśmy organizować i planować każdej minuty ich życia. Dzieci potrzebują trochę nudy, gdyż to właśnie ona rozwija ich wyobraźnię. 

Nasze pociechy potrzebują czasu dla siebie, potrzebują ciszy i odpoczynku nie tylko od świata zewnętrznego, ale też od nas samych. Każdego dnia przeżywają tak wiele emocji i poznają tak wiele nowych rzeczy – jak każdy muszą mieć więc chwilę, by je wszystkie przetworzyć.  Nie traktujmy dzieci jak projekty, które chcemy zrealizować. Zadbajmy o ich rozwój, ale nie róbmy tego, czego chcemy uniknąć, ograniczając ich czas przed komputerem – nie przytłaczajmy ich aktywnościami. W natłoku zajęć dajmy im wolność, by mogli odkryć samych  siebie. 

 

Zegarki ze zdjęcia pochodzą z kolekcji SPACE ROCKET

 

Udostępnij: