Czas dzieciństwa – jak wspierać dziecko, by wyrosło na szczęśliwego dorosłego?

Wspólna zabawa z dziećmi na świeżym powietrzu

Dzieciństwo to bardzo ważny okres w życiu człowieka. Co zrobić, by ten czas pozytywnie wpłynął na funkcjonowanie Twojego dziecka w przyszłości? Oto kilka wskazówek.

Nie tylko uśmiech – pozwól dziecku wyrażać emocje

Życie składa się z radosnych i smutnych chwil życia, dlatego jeżeli Twoje dziecko nie czuje radości, a np. gniew czy stres, pozwól mu to przeżywać. Nie tłamś uczuć dziecka. Zaakceptuj je, a Twoja pociecha również je przyjmie i nauczy się z nimi żyć. Emocje to podpowiedzi, które wskazują, czy wszystko, co dzieje się w naszym życiu, jest w porządku. Wskazują na to, co nas krzywdzi, co nam uwiera. Dlatego nie ma potrzeby ich blokować.

Naucz szacunku do siebie i innych osób

Respektowanie własnych emocji wiąże się z jeszcze jedną zasadą jaką jest szacunek wobec siebie. Szanowanie siebie – swoich sił, czasu czy pomysłów, to krok do tego, by nauczyć się szanować drugiego człowieka. Bez szacunku do siebie, trudno okazywać szacunek innym. Pokaż dziecku, czym jest empatia – zarówno ta skierowana w stosunku do siebie, jak i innych osób i zwierząt. W ten sposób będzie mu łatwiej zrozumieć potrzeby swoje i innych.

 

Pamiętajmy o wzajemnym szacunku, nauczmy dzieci szacunku do siebie i innych osób

Pokaż, jak można odpoczywać

Wielu rodziców powtarza dzieciom: „Najpierw obowiązki, potem przyjemności”. Oczywiście, realizacja postawionych sobie zadań jest ważna, a dążenie do celu to konieczny krok do tego, by odnosić sukcesy. Należy jednak pamiętać, że w tym zabieganym świecie nie można zapominać również o odpoczynku. Pozwól dziecku odpoczywać. Pokaż, że można odpoczywać aktywnie – np. uprawiając sport, ale również w sposób bierny – oddając się błogiemu lenistwu na kanapie. Każda z tych form jest odpowiednia, a sposób odpoczynku należy dopasowywać do swoich potrzeb.

Opowiedz o tym, jak radzić sobie z trudnościami

Wyzwania to nieodłączna część życia. Sukcesy i porażki przeplatają się wzajemnie. Dlatego naucz dziecko, że fakt otrzymania niskiej oceny czy trudność w nauczeniu się czegoś nie świadczą o jego wartości. Co więcej, z większością spraw w życiu można sobie poradzić, wdrażając przemyślane strategie działań. Opowiedz dziecku, jak Ty radzisz sobie w trudnych chwilach.

Każda rodzina pielęgnuje swoje mini-tradycje. Należą do nich: regularne czytanie przed snem, siadanie do posiłku o określonej porze...

Pozwól dziecku posmakować życia

Tę zasadę można rozumieć dosłownie, pozwalając dziecku sięgać po różne potrawy. Daj dziecku możliwość poznawania różnych smaków – nie tylko słodkiego, ale również gorzkich, słonych czy kwaśnych. Pozwól dziecku także na podejmowanie wyzwań, które wiążą się z bardziej metaforycznym rozumieniem zwrotu „posmakować życia”. Stwórz swojej pociesze przestrzeń na spełnianie marzeń w dziedzinach, które ją interesują, a także na popełnianie błędów. Pozwól maluchowi beztrosko się bawić, a czasem też odczuwać nudę, nie narzucaj zbyt wielu zajęć pozalekcyjnych. Tylko wtedy dziecko będzie miało poczucie, że żyje prawdziwie. 

 

Okres dzieciństwa ma wpływ na całe dalsze życie. Zadbaj o to, by był to dobry czas.

Udostępnij: