Czas na książki – czyli książki o czasie

Czas to coś, czego doświadczamy nieustannie. Płynie, pędzi lub wlecze się w nieskończoność. Mamy go za mało lub za dużo. Czasami czasem trudno jest nam zarządzać. A co z czasem mają począć dzieci? Jak nauczyć się go odczuwać i gospodarować nim? Jak go nazywać, odczytywać i w konsekwencji dobrze wykorzystać. Zapraszamy na zestawienie książek o czasie, które pokażą jak się go nauczyć i jak się (z) nim dobrze bawić.

 

 

Wiedza w ramach literatury 

  

 

Biblioteczka Montessori. Czas 

Charneau Adeline, Rocchi Roberta; Wyd. Egmont 

Wiek odbiorców: 3-5 lat 

Maria Montessori była włoską lekarką, która na podstawie wieloletnich obserwacji opracowała metodę wspierającą kształtowanie odpowiedzialnych i dojrzałych młodych ludzi, którzy poradzą sobie z wyzwaniami współczesnego świata. Tak zwana „metoda Montessori” polega na wspieraniu autonomii dziecka i zachęcania go do samodzielnej pracy i odkrywaniu świata. Koncentruje się na pobudzaniu kreatywność oraz uczy skupienia i samodyscypliny.

„Biblioteczka Montessori. Czas” to praktyczny zestaw nauki o czasie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Składa się on z kart, tarcz obrotowych (dobową i z porami roku roku) oraz linii czasu. Dzięki przystępnie przekazanej wiedzy dzieci wykonując poszczególne ćwiczenia, same będą zgłębiać wiedzę o czasie.

Czas Pytania i odpowiedzi. Książka z okienkami. Sprawdźcie sami…

Katie Daynes, Peter Allen (ilustracje); wyd. Olesiejuk 

Wiek odbiorców: 5-7 lat 

Czas to pojęcie bardzo skomplikowane. Nie tylko mamy na myśli tu samo odczuwanie czasu, co już, samo w sobie, jest trudne. Nie myślimy też o odczytywaniu godzin z zegarków. Zrozumienie mechanizmu działania zegarów jest już wyzwaniem. W tej książce znajdziemy odpowiedzi dlaczego w różnych krajach o tej samej porze jest inna godzina, dlaczego i kiedy budzą się ptaki i dlaczego największy zegar jest właśnie tym największym. Polecamy książkę do częstego zaglądania. Z pewnością spędzicie z nią dużo czasu.

Czas start! 

Jan Karski, Joanna Rzezak (ilustracje); wyd. Muza 

Wiek odbiorców: 6-12 lat 

„Czas start” to książka niezwykła pod każdym względem. Po pierwsze została stworzona przez dwójkę wspaniałych autorów, absolwentów warszawskiej ASP – Joannę Rzezak i Piotra Karskiego. Doskonały wygląd książki to jednak tylko preludium do jej treści. Drugim ważnym argumentem przemawiającym za książką „Czas start” jest jej niezwykła treść. Otóż czas został w niej rozłożony (dosłownie) na czynniki pierwsze. Mamy tu wiedzę nie tylko o zegarach (a także o tym jak zbudować swój własny zegar), układach słonecznych i jednocześnie prostym, ale też skomplikowanym połączeniu świata przyrody, co przedkłada się na odczuwanie czasu i pozwala nam go mierzyć. W książce znajdziemy również rozważania filozoficzne takie jak: czy zwierzęta odczuwają upływ czasu, a także teoretyczny przykład z bliźniakami, gdzie jedno z rodzeństwa leci w kosmos i wraca dużo starsze od brata, który został na ziemi. 

„Czas start” to zbiór bardzo ciekawych encyklopedycznych treści, lecz bez zawiłych słów i suchych wyjaśnień. Sama przyjemność poznawania wiedzy w pięknym opakowaniu.

Straszliwa prawda o czasie. Monstrrrualna erudycja 

Nick Arnold; Wyd. Egmont

Wiek odbiorców: 9-12 lat 

„Monstrrrualna erudycja” to seria książek, które można powiedzieć, że „bezpardonowo” i „bez ogródek” przedstawiają fakty o świecie. Nic tu nie jest ujęte w piękne i gładkie słówka, lecz opisane wprost, rzeczowo i czasem szokująco. Bo czy zastanawialiście się kiedyś czy czarna dziura może wciągnąć człowieka, a podróże w czasie są możliwe? W „Straszliwej prawdzie o czasie” znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

 

 

Literatura z motywem przewodnim czasu     

   

  

 

Jeszcze pięć minut

Marta Altés; Wyd. Tako

Wiek odbiorców: 3-6 lat 

Tata lis jest bardzo zabieganym tatą. Każdego dnia musi załatwić bardzo wiele spraw i czasem po prostu brakuje mu czasu. Najczęściej wieczorem pada więc zmęczony i bardzo chętnie by się wyspał. Inne zdanie na temat rytmu dnia oraz czasu na różne czynności mają jego dwaj rozbrykani synowie. Wstają o 5 rano i zawsze mają czas, na wszystko, co aktualnie chcą zrobić. Tytułowe „jeszcze 5 minut” to prośba taty, aby pozwolili mu jeszcze troszkę spać, aby dali mu przysłowiowe „5 minut”. Jak pogodzić te dwa rytmy dnia i podejście do czasu? Synowie udzielają tacie rady, która mówi, że „5 minut” to wcale nie jest 5 minut o jakim on myśli. Ta książka możne stać się również inspiracją do rozmowy z najmłodszymi o tym, że przestrzeganie określonych ram czasowych bardzo ułatwia życie i wcale nie jest zamachem na ich wolność.

Cztery strony czasu 

Iwona Chmielewska; Wyd.  Media Rodzina

Wiek odbiorców: 5+

Książka powstała na zamówienie koreańskiego wydawcy i miała mówić o europejskim średniowiecznym mieście. Iwona Chmielewska przygotowała zatem opowieść, jaka rozgrywa się między 1500 a 2000 rokiem w kamienicy na toruńskim rynku. Widzimy te same pomieszczenia, które zmieniają się przez kolejne stulecia 

To kuchnia, pracownia, dziecinny pokój, salon – a z ich okien zawsze widać wieżę z zegarem odmierzającym upływający czas… „Cztery strony czasu” nie są jednak prostą historyczną opowieścią mimo że śledzimy zmiany mieszkańców, miasta oraz całej kultury. Książki Iwony Chmielewskiej zawsze otacza aura dowcipu i tajemnicy. Ta książka pokazuje, że ludzka natura się nie zmienia – zmieniają się tylko otaczające nas rekwizyty.

Bajka o czasie 

Eliza Piotrowska, Magdalena Kozieł-Nowak; Wyd. Literatura

Wiek odbiorców: 5-10 lat

Bajka o czasie pokazuje (w uproszczeniu i przerysowaniu) dwa oblicza życia: jedno wypełnione jest spotkaniami z najbliższymi, zabawami z dziećmi oraz spacerami z psem, drugie życie to rozmowy przez telefon, gry komputerowe oraz oglądanie filmów. Pierwsza rodzina „ma na wszystko czas” – drugiej tego czasu zdecydowanie brakuje. Przesłanie, jakie płynie z tej bajki, powinno nas zatem skłonić do zastanowienia się, na co poświęcamy swój czas?

Ratownicy Czasu.  Tom 1 i Tom 2. Nad wodami Nilu 

Justyna Drzewicka; Wydawnictwo Jaguar

Wiek odbiorców: 11-14 lat 

Seria książek „Ratownicy Czasu” łączy przyszłość z przeszłością (zahaczając o naszą teraźniejszość) . W przyszłości staje się możliwe konstruowanie tuneli pozwalających na podróże w czasie. Dzięki nim do naszych czasów przybywa stworzenie o umyślenie nastolatka, ale wyglądzie kota (tak! To bardzo ważna postać), aby dwójkę przyjaciół ze szkoły zaprosić (a w zasadzie wciągnąć) do wspólnej wyprawy w przeszłość. Czas poznajemy tu zatem w kilku wymiarach. Po pierwsze to fantazja o tym, jak mogłyby wyglądać międzyepokowe podróże. Po drugie, jak być może będzie wyglądała nasza przyszłość i po trzecie jak żyło się w przeszłości. Te opowieści bawią, uczą i zabierają dużo czasu (przeczytanie około 400 stron – bez obrazków trochę zajmuje), ale dla przyjemności ich poznawania warto. W otoczeniu dobrej zabawy ukryte są cenne informacje, co jeszcze bardziej podnosi wartość tych publikacji.

Udostępnij: