Czas na… rytuały! 5 dowodów na to, że rytuały są ważne w życiu rodziny

Każda rodzina pielęgnuje swoje mini-tradycje. Należą do nich: regularne czytanie przed snem, siadanie do posiłku o określonej porze, popołudniowy spacer lub obowiązkowy poranny buziak. Takie rytuały nie tylko porządkują codzienny rozgardiasz i organizują czas, ale i zacieśniają rodzinne więzy, a także wzmacniają dziecięce poczucie bezpieczeństwa. Dlaczego pewnych familijnych zwyczajów warto pilnować dosłownie z zegarkiem w ręku? Oto dowody:

 1. Rytuały zapewniają stabilizację.

  To chyba najważniejszy argument za tym, by je stosować. Dzieciaki rosną w zaskakującym tempie, codziennie poznają świat i rozwijają nowe umiejętności. Wbrew pozorom to dla nich ogromne wyzwanie i ciężka praca. Uporządkowany plan dnia jest przewidywalny – mały człowiek wie, kiedy jest czas na zabawę, obowiązki lub posiłek. Dzięki temu czuje się bezpiecznie, stabilnie i może swobodnie eksplorować otoczenie.

 2. Rytuały uczą odpowiedzialności.

  Już od urodzenia maluchy uczą się na podstawie rytuałów: na przykład tego, że w dzień można się bawić, a w nocy spać. Gdy dzieciaki idą do szkoły wiedzą, że przed południem jest czas na naukę, a potem na zabawę. Taka organizacja czasu uczy planowania, przewidywania oraz stawiania sobie realnych celów wiedząc, jakie obowiązki mamy do zrealizowania.

 3. Rytuały stawiają granice…

  … które dzieciaki uwielbiają testować ;). Maluchy sprawdzają, co im wolno, a czego nie, jak daleko mogą się posunąć i jaka będzie reakcja opiekuna. Rodzice małych rozrabiaków doskonale wiedzą, że takie zachowania mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza w miejscach publicznych. Codzienne rytuały stawiają dzieciom wyraźne granice i pozwalają poznać oczekiwania rodziców.

 4. Rytuały zacieśniają więzy.

  W dzisiejszych czasach trudno znaleźć chwilę tylko dla siebie, a co dopiero dla całej rodziny. Wiemy jednak, że czas spędzony z najbliższymi to najcenniejszy prezent jaki możemy im podarować. Rodzina może ustalić, że o określonej godzinie każdego dnia poświęca czas na wspólną grę, czytanie książki lub, po prostu, rozmowę. Bez telefonów przy uchu i komputerów pod ręką!

 5. Rytuały relaksują.

  Dlaczego? Bo zapewniają komfort psychiczny. Można swobodnie zaplanować dzień wiedząc, że o 14:00 jemy obiad, a po odpoczynku jest czas na odrobienie lekcji. Dzięki znajomości harmonogramu dnia dzieciaki nie muszą również „walczyć” o przywileje, bo dobrze wiedzą, że czas na rozrywkę jest wtedy i wtedy. To naprawdę prosty sposób, by oszczędzić sobie i dzieciakom niepotrzebnych stresów.

Każda rodzina jest wyjątkowa i każda ma swoje wyjątkowe zwyczaje. Warto je pielęgnować!

Udostępnij: