Czas wakacji – jak zorganizować wspólny odpoczynek z uwzględnieniem potrzeb każdego członka rodziny?

 

Wyjazd na wspólny, rodzinny wypoczynek powinien być relaksem i odpoczynkiem od codzienności. Czasem jednak gdy pomyślimy o jego zaplanowaniu, tak aby każdy członek naszej rodziny był zadowolony, okazuje się to nie lada wyzwaniem. 

Nie jest tajemnicą, że dzieci nie przepadają za zwiedzaniem zabytków, pomników bądź innych skarbów kultury. Dla nich przede wszystkim liczy się zabawa i przygoda – tak aby wyjazd dostarczył im niespotykanych dotąd wrażeń. Jak pogodzić wszystkie te aspekty i samemu czerpać dużą przyjemność z wyjazdu? Postaramy się nieco podpowiedzieć. 

 

Postaw na niebanalne miejsce lub oryginalny nocleg

Po dniu pełnym wrażeń lub długiej podróży jedyne o czym marzysz to prysznic, wygodne hotelowe łóżko oraz sen? Nocleg w obcym miejscu nie jest jednak tym za czym przepadają twoje pociechy, a zakwaterowanie w hotelu jest dla nich kolejną nudną przestrzenią? Jest to niemały problem podczas organizacji wielu wypoczynków. 

Z pewnością jednym z rozwiązań jest zorganizowanie biwaku – mini przygody w ustronnym miejscu. Dla dzieci dużym przeżyciem jest już spanie w namiocie, a jeżeli do tego dorzucimy pieczenie kiełbasek i śpiewanie przy ognisku z pewnością zagwarantujemy im dużo wrażeń. 

Jeżeli jednak stawiacie na nieco więcej wygody, ale ten pomysł przypadł Wam do gustu to wiele miejsc oferuje nietuzinkowe rozwiązania – tak aby każda ze stron mogła być zadowolona. 

Czy słyszeliście kiedyś o noclegach w Tipi? Są to indiańskie namioty, w którym stoją normalne łóżka, drewniane skrzynie, a tuż obok znajdują się sanitariaty. Są ośrodki w Polsce, które proponują czyste i komfortowe noclegi w tego rodzaju miejscach. Wy odpoczniecie, a dzieci będą mogły poczuć się jak bohater Westernu lub przeżyć iście indiańską przygodę. Do poduszki przeczytajcie do tego opowieść o Apaczach, a wasze dzieci nigdy nie zapomną tej magicznej wycieczki. 

Dla fanów typowego komfortu możemy podpowiedzieć także „królewskie” rozwiązanie sytuacji – otóż nocleg w prawdziwym zamku i komnacie stylizowanej na średniowiecze. Wiele polskich warowni proponuje tego typu rozwiązania. Dodatkowo bardzo często w takich miejscach organizowane są różnego rodzaju warsztaty i zabawy, które angażują członków rodziny w każdym wieku i wprowadzają w niesamowity klimat tej przestrzeni. Być może zaplanowanie części wyjazdu właśnie w takich obiektach rozwiąże problem zwiedzania starych zamczysk oraz nieciekawych noclegów, a także wzbudzi w waszych dzieciach zaciekawienie historią? 

Koszmarna podróż – zaradź nudzie w samochodzie, autobusie lub pociągu 

To kolejny problem, który pojawia się podczas planowania wyjazdu na wakacje.
Podróż często bywa uciążliwa i wyjątkowo nudna dla dzieci, przez co i dla rodzica nie jest najłatwiejszym czasem. Wiele osób może powiedzieć, że wystarczą mini konsole i dziecko grzecznie spędzi całą podróż. Dobrze jednak wiemy, że nie jest to rozwiązanie idealne i proponujemy coś bardziej angażującego:

  • Wycieczkowe bingo

Przed wyjazdem musimy się zastanowić jakie rzeczy, znaki, zwierzątka bądź domki mamy szansę mijać, a następnie  rozrysować/ rozpisać to w formie popularnej gry bingo. Dzieci posadzone przy oknie w czasie drogi wypatrują wskazanych obiektów i odznaczają je na kartce – grę wygrywa pociecha, która jako pierwsza znajdzie wszystkie przedmioty. 

  • Nieco klasyki

Inną, zawsze sprawdzającą się „samochodową grą” jest zgadywanie piosenek na podstawie nucenia innej osoby. A może klasyka, czyli „na co patrzę”. Nieco starsze dzieciaki mogą także spróbować gry w kultowe „czółko”. 

  • Dobre gotowce nie są złe

Nie należy zapominać także o pewnych gotowych rozwiązaniach, które zapełnią czas w podróży także nam. Być może warto postawić na ciekawy audiobook, który wciągnie Was wszystkich? Podróż minie z prędkością światła, a Wy będziecie mieć także wyśmienity temat do wspólnych rozmów. 

Pamiętajcie także o grach karcianych i planszowych – oprócz podróży zagwarantują zabawę i świetnie spędzony czas także wieczorami. 

Zamień zwiedzanie „nudnych” zabytków na odkrywanie skarbów i tajemnic

Uwielbiacie odkrywać nowe miejsca i z każdego z nich wyjeżdżać bogatsi o nowe fakty, ciekawostki historyczne i kulturowe? Wasze dzieci jednak nie doceniają tego rodzaju rozrywek i wolałyby spędzić dzień grając w gry bądź po raz kolejny na plaży lub basenie? 

Jest sposób aby urozmaicić im zwiedzanie, a także zarazić ich nieco Waszą pasją. Zorganizujcie grę miejską! Wydaje się Wam to być ogromnie czasochłonne? Nic bardziej mylnego! 

Jeżeli wcześniej wiecie gdzie się udacie, wystarczy doczytanie dowolnej ciekawostki o tym miejscu. Następnie przekształćcie ją na zagadkę, którą na miejscu ma rozwiązać wasze dziecko. Wcześniej możecie stworzyć żetony, które będziecie przyznawać w ramach punktów za poprawną odpowiedź bądź znalezienie wskazanego miejsca. Liczba uzbieranych punktów zawsze może być wymienialna na lody lub pizzę 😉 

Przed podróżą możecie także sprawdzić aplikacje – wiele miejsc i miast posiada już gotowe gry, które można realizować na miejscu. Dzięki temu zwiedzanie i czas na nim spędzony nigdy nie będzie już „nudą”. 

Jest wiele sposobów, aby wspólnie spędzać czas na wakacjach. Wiele z nich nie wymaga nawet kompromisów – wystarczy odpowiednie zbudowanie atmosfery i zorganizowanie czasu w ciekawy sposób, aby każdy wakacyjny wyjazd zarówno dla Was jak i waszych dzieci był jedną niekończącą się zabawą i przygodą.

 

 

Udostępnij: