Jak nauczyć dziecko punktualności?

 

Punktualność to cecha, która w znaczny sposób wpływa na nasze relacje z ludźmi. Jej obecność lub brak jest efektem wypracowania odpowiednich nawyków, które najlepiej wdrożyć już w pierwszych latach życia dziecka. Dzięki temu najmłodsi wyrosną na punktualnych dorosłych, którzy będą potrafili szanować czas innych. Sprawdźcie, jak tego dokonać!

 

 

Dzisiejszy świat pędzi do przodu w zastraszającym tempie. Każdy z nas ciągle się gdzieś spieszy. Nic więc dziwnego, że nie myślimy dobrze o ludziach, którzy nie potrafią uszanować naszego czasu. Spóźnianie się pokazuje, że dane spotkanie – lub osoba, z którą się umówiliśmy – nie są dla nas istotne. To natomiast negatywnie wpływa na naszą ocenę w oczach innych. 

Ten sam mechanizm działa w przypadku naszych dzieci. Uczeń zawsze spóźniający się na lekcje w szkole nie będzie cieszył się dobrą opinią wśród nauczycieli. Co więcej, jego brak punktualności będzie również stanowił odzwierciedlenie naszych własnych metod  wychowawczych. Dlatego też o wypracowanie punktualności w dziecku warto zadbać już w pierwszych latach jego życia. Najmłodsi przyswajają nowe nawyki o wiele szybciej niż dorośli, a więc wpajanie im szacunku dla czasu innych najlepiej zacząć właśnie teraz. 

Dlaczego warto być punktualnym?

Bycie punktualnym niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z podstawowych jest właśnie pozytywna opinia innych, która nie tylko wpływa na nasze relacje z ludźmi, ale może też zadecydować o zawodowym sukcesie. Punktualność pokazuje, że jesteśmy zorganizowanymi osobami, na których można polegać  – to natomiast cechy bardzo korzystne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. 

Ćwiczenie punktualności wzmacnia także naszą dyscyplinę. Pojawianie się na czas czy pilnowanie terminów z początku może wydawać się trudne – szczególnie najmłodszym – jednak w efekcie rozwija w nas samozaparcie i silną wolę. To z kolei wpływa na nasze ogólne samopoczucie oraz poziom pewności siebie, który pozytywnie odciska się na praktycznie wszystkich aspektach naszego życia. 

 

Sposoby, by nauczyć dziecko punktualności

Mając świadomość, jak wiele korzyści niesie ze sobą punktualność, warto spróbować wpoić ją naszym dzieciom. Szczególnie, że istnieje całe mnóstwo ciekawych sposobów, by to zrobić!

  • Bądź przykładem! 

Jeśli chcesz, by twoje dziecko było punktualne, sam powinieneś taki być. Oczywiste? Być może, ale bardzo często zapominamy o tym, że najmłodsi powielają nasze zachowania, bez względu na to, czy jesteśmy ich świadomi. W efekcie oczekujemy, że dzieci będą spełniały wymogi, do których sami nie dorastamy. Dotyczy to wielu mniej i bardziej ważnych nawyków, w tym właśnie wypracowania punktualności.

  • Postaw na rutynę

Choć wielu może to zdziwić, dzieci lubią rutynę. Organizacja i porządek dają im poczucie bezpieczeństwa. Świadomość, że zawsze po kąpieli kładą się spać lub zawsze po kolacji oglądają bajkę, wspomaga ich stabilny rozwój. Codzienne rytuały są dla nich bardzo istotne. Jak się jednak okazuje, pomagają też ćwiczyć punktualność. Jeśli nasza pociecha widzi, że pewne wydarzenia odbywają się zawsze o konkretnej godzinie, łatwiej będzie jej zaadaptować ten nawyk do własnego zachowania. Wyznaczenie odpowiedniej pory snu, pobudki czy śniadania da im ponadto więcej czasu na poranne przygotowania do wyjścia, dzięki czemu nie będą się spóźniać.

  • Nagradzaj je za punktualność

Jednym z najprostszych sposób na nauczenie dziecka punktualności, jest pokazanie mu, dlaczego jest ona ważna. I choć dzieci nie będą chciały słuchać naszego wykładu na temat znaczenia punktualności z perspektywy przyszłego życia zawodowego, to posłuchają jednak nagrody. Spróbuj więc wyznaczyć swojemu podopiecznemu zadanie, które będzie musiał wykonać w określonym czasie. Jeśli uda mu się zdążyć, nagródź jego wysiłki np. wspólnym wyjściem do kina. Powtórz to ćwiczenie parę razy, by dziecko zapamiętało, że punktualność oznacza coś pozytywnego.

  • Pomagaj

Bycie punktualnym stanowi wyzwanie nawet dla dorosłych. Nie możemy więc wymagać, że nasze dzieci będą chodziły jak w zegarku. Nikt z nas tego nie robi. Pogódźmy się z tym, że punktualność czasem będzie wychodziła im lepiej, a  czasem gorzej. W sytuacjach, gdy najmłodsi nie będą sobie z nią radzić, nie okazuj złości – zamiast tego spróbuj im pomóc. Zostaw w domu karteczki z przypomnieniem, wyślij im wiadomość, nastaw alarm, kup zegarek lub zaznacz w kalendarzu ważną datę – w natłoku zajęć pewne rzeczy mogą wylecieć z głowy każdemu, a w szczególności kilkulatkowi, który dopiero uczy się, jak być punktualnym. 

Istnieje wiele metod, by nauczyć dziecko punktualności. Wymienione wyżej sposoby to zaledwie kilka z podstawowych technik, które mogą Wam w tym zadaniu pomóc. Punktualność to bardzo istotna cecha, która może w znacznym stopniu wpłynąć na nasze relacje z innymi. Pamiętajmy jednak, że dzieci są tylko dziećmi, i – jak każdy z nas – popełniają błędy, dlatego podejdźmy do tego wyzwania ze spokojem i rozsądkiem, bez wywierania presji. 

 

 

 

Udostępnij: