Jak znaleźć czas dla siebie?

Masa obowiązków domowych i rodzinnych sprawia, że coraz trudniej znaleźć chwilę wytchnienia i czasu tylko dla siebie. Tymczasem moment samotności jest potrzebny wszystkim do tego, by zregenerować siły, nabrać energii do działania, nauczyć się czegoś nowego i zwyczajnie odpocząć czy zatęsknić za bliskimi. Zobacz, co zrobić, by codziennie znaleźć przestrzeń zarezerwowaną tylko dla siebie.

Rozpisz plan dnia

Często podejmujemy się różnych zadań w sposób nieco chaotyczny. Realizujemy to, co w danym momencie jest dla nas ważne, zapominając o tym, że odpowiednie zaplanowanie dnia mogłoby pomóc nam uporać się z niektórymi rzeczami szybciej.

Zastanów się, o których porach dnia masz większy luz. Wykorzystuj te momenty na odpoczynek lub robienie czegoś, co jest dla Ciebie interesujące.

 

Dziel się równo obowiązkami z innymi członkami rodziny

Zastanów się także jaki jest podział obowiązków w Twoim domu. Jeżeli wszystkie lub większość spraw spoczywa na Twojej głowie, może czas coś zmienić? Może powinieneś lub powinnaś zacząć wymagać od innych mieszkańców Twojego domu wsparcia w zakresie obowiązków domowych?

Włącz  domowników w sprawy Waszego domu. Możecie na przykład rozpisać wspólnie grafik i ustalić kto w którym dniu sprząta, prasuje, gotuje obiad czy wynosi śmieci.

 

Odpuść rzeczy, których nie musisz robić codziennie

Zastanów się, czy są obowiązki domowe, których nie musisz robić codziennie? Przecież nic się nie stanie, jeśli jednego dnia nie zrobisz prania czy nie umyjesz podłogi. Skup się na tym, by na bieżąco wykonywać obowiązki niezbędne.

Myj naczynia już w trakcie przygotowywania obiadu. Wtedy będzie Ci łatwiej posprzątać po obiedzie. Nie musisz także codziennie prasować ubrań. Wystarczy, że wyprane umieścisz w szafie i dopiero, gdy będziesz gdzieś wychodzić to je wyprasujesz.

Wymagaj, by każdy sprzątał po sobie

Znasz taki mem z dwoma zdjęciami: „Godzina 7:00 – doskonale wysprzątane mieszkanie. Godzina 7:01 – ogromny bałagan spowodowany przez dzieci, które właśnie się obudziły”? Jeśli jesteś rodzicem i Twoje pociechy potrafią nabałaganić, a Ty codziennie po nich sprzątasz, zastanów się nad dwiema sprawami.

Po pierwsze, po co sprzątać codziennie bardzo dokładnie jeśli za moment znowu będzie bałagan? Po drugie, często to nie Ty jesteś sprawcą czy sprawczynią tego zamieszania, a na przykład Twoje dzieci. Zachęć je do sprzątania po sobie. Jeżeli konsekwentnie od najmłodszych lat będziesz im wpajać, że to ich obowiązek, z czasem sprzątanie po sobie wejdzie im w nawyk.

Sprawdź, ile czasu spędzasz w Internecie czy oglądając telewizję

Często wiele czasu tracimy na przeglądaniu mediów społecznościowych czy oglądając seriale, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Jeżeli więc sprawdzisz, ile w rzeczywistości poświęcasz na tego rodzaju czynności, może się okazać, że właśnie ten czas spędzony online, mógłbyś czy mogłabyś wykorzystać na inne aktywności.

Spróbuj połączyć także kilka rzeczy jednocześnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład w jednym czasie słuchać wykładu i zmywać naczynia albo oglądać ulubiony serial i prasować.

Postaw granice członkom rodziny

Jasno i wyraźnie zakomunikuj innym członkom rodziny, że też masz różne potrzeby związane z odpoczynkiem czy rozwojem osobistym. Jeżeli do tej pory nie okazywali Ci wsparcia, śmiało możesz im o tym powiedzieć.

Możesz na przykład ustalić z nimi, że 2 razy w tygodniu będziesz wieczorami uprawiać jogę albo biegać i ten czas jest tylko dla Ciebie.

Czas to największa wartość na tej planecie. Zróbmy wszystko, by go nie zmarnować. Odpocznijmy!

 

Udostępnij: