Która godzina? Szkolniak odczytuje czas

Dzieciaki rozpoczynające naukę w szkole to prawdziwe bystrzaki. W zaskakującym tempie uczą się wielu nowych umiejętności, języków, zachowań, błyskawicznie zapamiętują nowe informacje i, przede wszystkim, nauka przychodzi im z łatwością. Jest to więc idealny czas, by nauczyć dziecko odczytywania godziny z zegarka wskazówkowego (jeśli jeszcze nie nabyło tej umiejętności).

Dzieci w wieku szkolnym potrafią już raczej rozpoznawać godzinę na zegarku elektronicznym, mają poczucie upływu czasu i rozumieją podstawowe pojęcia z nim związane. Przedstawiamy krótką instrukcję, jak nauczyć szkolniaka posługiwania się zegarkiem wskazówkowym:

  • Przede wszystkim upewnij się, że dziecko rozumie podział na pory dnia i zna pojęcia związane z czasem (na przykład: teraz, później, jutro, wczoraj). Ćwiczenia można znaleźć TUTAJ.
  • Do nauki oczywiście niezbędny będzie zegarek. Ale uwaga! Nie byle jaki. Zegar nie musi być prawdziwy, ważne, by był dobrze wykonany. Powinien mieć dużą, przejrzystą tarczę, wyraźne cyfry i wskazówki i być estetycznie wykonany. Zegar można przyozdobić naklejkami z ulubionych bajek dziecka – to uprzyjemni naukę.
  • Gdy zegar jest gotowy, można przystąpić do ćwiczeń. Zaczynamy metodą „małych kroczków”: pokazujemy dziecku upływ czasu na zegarku. Ćwiczenie: spacer trwa pół godziny, więc przed wyjściem zwracamy uwagę dziecka na godzinę i układ wskazówek. To samo robimy po powrocie. To ćwiczenie można stosować na przykładzie dowolnej czynności (kąpieli, zabawy, czasu spędzonego przed komputerem itp.).
  • Przechodzimy do nauki właściwej. Zacznijcie od odczytywania pełnych godzin. Pokaż dziecku układ wskazówek: o godzinie 9:00 dłuższa wskazówka jest na liczbie 12, a krótsza na cyfrze 9. Powtórzcie na przykładzie innych godzin.
  • Kolejnym etapem jest wytłumaczenie dziecku pojęć „po”, „wpół do” oraz „za”. Z relacji rodziców i własnego doświadczenia wiemy, że to dla dzieciaków najtrudniejszy etap. Mogą często mylić pojęcia i układ wskazówek. Bardzo ważne jest, by rodzic wykazał się dużą dozą cierpliwości i wyrozumiałości dla swojej pociechy. Pamiętaj, by chwalić dziecko za każdy postęp. Wspieraj swojego malucha, a wkrótce zostanie prawdziwym mistrzem zegarka!

Udostępnij: