Nasz czas – organizacja czasu rodziny – jak zaangażować dziecko do zarządzania wspólnym czasem?

Czy nie wydaje Wam się czasem, że czas ucieka nam przez palce? Ledwie zaczniecie robić jedną rzecz, już należy zrobić następną. Wszystko spowodowane natłokiem obowiązków i pomysłów. Sprawa dodatkowo się komplikuje jeżeli musimy zaplanować nie tylko swój dzienny, tygodniowy, a nawet miesięczny grafik. Przy każdym dodatkowym członku rodziny manewrowanie wspólnym czasem i zadaniami staje się coraz trudniejsze i tylko gdy uda się nam wszystko odpowiednio organizować, będzie dopięte na ostatni guzik. Jak sobie z tym radzić? Najlepiej nie pozostać z tym problemem samej, tylko zaangażować całą rodzinę – nawet tę najmłodszą. Jak to zrobić? Poniżej proponujemy kilka trików, które ułatwią organizację czasem Wam i całej Waszej rodzinie. 

  • Na początek: pozwól  zabrać głos i wyrazić swoją opinię wszystkim zainteresowanym – bierz pod uwagę ich zdanie

Wspólne planowanie, zwłaszcza na początku z pewnością nie okaże się być zadaniem najłatwiejszym. Ważne jednak jest aby pozwolić wypowiedzieć się wszystkim, których uwzględniamy w planowaniu – nawet tym najmłodszym. Możecie spisywać potrzeby wszystkich na dane dni i potem analizować, tak aby każdy był zadowolony. Być może kiedy wszystkie strony dostaną możliwość wyrażenia swoich potrzeb – tam gdzie powstanie zbieżność uda się ustalić kompromis?

  • Zachęcaj do rozmowy

Czasami problemy z planowaniem wynikają z prostego błędu – braku komunikacji. Czasem okazuje się, że jedno z dzieci zapomniało dać znać, że w czwartki popołudniu zapisało się na kółko teatralne bądź basen. Generalnie nie jest to problemem – chyba, że mieszkamy w zupełnie innej części miasta lub w tym samym czasie inna pociecha ma trening piłkarski. Takich problemów łatwo można uniknąć. Wystarczy pamiętać, aby zapytać naszych podopiecznych o to co słychać w szkole, albo czy mają jakieś plany na przyszły tydzień. Odpowiednio wcześnie zadane pytanie pozwoli uniknąć niepotrzebnych stresów związanych z organizacją czasu. 

  • Urlop? – pamiętaj aby nie pominąć niczyich potrzeb 

Czasem w naszych planach organizacyjnych pojawia się nie lada wyzwanie – mianowicie zaplanowanie wypadu wakacyjnego. Wtedy zwykle okazuje się, że mąż najchętniej żeglowałby na Mazurach, a dzieci przejechały trasą polskich parków rozrywki, natomiast ty zasmakowałabyś w pieszych, relaksujących wędrówkach. Jeżeli chcemy aby planowanie nie spadło tylko na nasze barki, warto jest w naszych wakacyjnym planie zawrzeć nieco z każdego pomysłu. Zastanów się czy tylu idei nie da się przemienić w jedną. Może rejs stateczkiem w urokliwym miejscu, gdzie jednocześnie znajdzie się jakaś przyjemna trasa dla Ciebie i dostarczający emocji park rozrywki dla najmłodszych?  

  • Nie daj się porwać chaosowi 

Jak najłatwiej zachęcić dziecko do planowania czasu i informowaniu o aktywnościach, które zamierza podjąć? Ponoć dzieci często naśladują to co widzą u rodziców. Tak więc pamiętaj – twoja podstawa planowania jest wzorem dla twojej pociechy –  gdy ty jesteś zorganizowana łatwiej jest nauczyć tego dziecko. Prowadź kalendarz, rób listy zakupów i pozostawiaj je w widocznych miejscach, tak aby twój podopieczny mógł je zauważyć. W przyszłości sam poprosi cię o zakup terminarza dla niego 😉

  • Zacznij jak najwcześniej

Przyzwyczajaj dziecko do wspólnego planowania od najmłodszego. Na początku niech po prostu w tym uczestniczy. Widzi jak podkreślasz jedne aktywności, a inne wprowadzasz dobrym druczkiem. Jeżeli stanie się to waszą codziennością nawet nie spostrzeżesz kiedy samo po prostu zacznie Ci w tym pomagać. Na początku może po prostu nakreśli kilka niedbałych kresek, ale jako starsze będzie pamiętać aby informować cię, że w piątki ma próbę zespołu, ale w sobotę chętnie z Tobą pogrilluje.

  • Miejcie wspólne miejsce, najlepiej widoczne, w którym będzie zapisywać swoje plany

Nie musicie się ograniczać do jednego miejsca. Wybór może być naprawdę duży i dobrze aby każdy miał do niego dostęp. Świetnym pomysłem jest wspólny kalendarz np. w kuchni. Dobrze aby we wpisywaniu w niego wydarzeń swobodnie czuł się każdy członek rodziny. Dodatkowo świetnie też sprawdzą się wlepki na lodówce lub tablica korkowa z grafikiem na tydzień/ miesiąc w jednym z pokoi. Dzięki temu nawet gdy wspólnie czegoś nie zaplanujecie, mijając takie miejsce twoja pociecha przypomni sobie, że miała wspomnieć o wycieczce szkolnej bądź zwyczajnie sprawdzić twój grafik w pracy. Terminarz na widoku zawsze jest dobrym pomysłem do wspólnego planowania czasu. 

  • Nie bój się kolorów 

Czyli po prostu planując terminarz rodziny staraj się nie wprowadzać napiętej atmosfery. Bawcie się dobrze podczas wspólnego czasu. Używajcie kolorów i pozwólcie aby każdy mógł zaznaczyć pewne rzeczy po swojemu.

Będzie to świetna zabawa nie tylko dla najmłodszych członków twojej rodziny. Chociaż to właśnie ich w ten sposób zachęcisz najbardziej do współorganizacji waszego czasu. Pozwól im kreatywnie zaznaczać wszystko kredkami, nalepkami bądź mazakami. Wyjdzie z tego niemała praca twórcza i jednocześnie całkowicie rodzinnie spersonalizowany kalendarz. 

  • Bądź do przodu z technologią

Warto pamiętać także o technologii. Wspólne planowanie czasu to nie tylko chwile w domu kiedy usiądziecie i będzie zastanawiać się jak ogarnąć wszelkie obowiązki. To też narzędzia do komunikacji. Wcześniej wspominaliśmy o kalendarzach w widocznym miejscu oraz karteczkach na lodowce. Czas jednak nieubłagalnie podrzuca nam także technologie. Warto w takim wypadku zaplanowane rodzinne wydarzenia uwzględniać w narzędziach, które widać zawsze. Dlatego jeżeli masz w rodzinie nastolatka – nie zapomnij o czymś takim jak kalendarze online ☺

  • Szanujcie swój czas

Planowanie wspólnego czasu w rodzinie to bardzo ważna kwestia. Staraliśmy się podsunąć wiele pomysłów jak zachęcić do tego wszystkich członków twojej małej społeczności. Jest tylko jedna uwaga: pamiętaj, że aby to zrobić również potrzebujecie chwili. Dlatego staraj się nie zmuszać nikogo, aby pomógł Ci w tych działaniach teraz i w tym momencie. Być może ma wtedy do zrobienia co innego? Zmuszając dziecko lub nastolatka do tej czynności tylko go zniechęcisz. Być może warto poczekać aż wróci do Ciebie z magicznym zdaniem: „Mamo nudzę się…”. 

Zegarek ze zdjęcia Knock Nocky Jelly JL3179101

Udostępnij: