Nauka pór rok

Świat wokół nas nieustannie się zmienia. Pędzą minuty, które zamieniają się w godziny, te z kolei w dni, tygodnie i miesiące. Z miesięcy składa się rok, a on dzieli się na 4 pory roku.   

Małe dzieci, które dopiero uczą się świata i reguł nim rządzących, z pewnością zapytają: a dlaczego się zmieniają? Czy zawsze zmieniają się tak samo? Jak mamy rozpoznać, co jest wiosną, latem lub jesienią? Na te pytania nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Nauka pór roku to proces, lecz mamy dla Was kilka zabaw, które pomogą dzieciom nauczyć się nazw pór roku i poznać ich cechy charakterystyczne.   

Kalendarz pór roku  

To długotrwałe działanie, wymagające systematyczności, lecz po jego zakończeniu będziecie mieli wspaniałą pamiątkę i własny kalendarz pór roku.   

Aby go stworzyć dobrze jest wybrać sobie jedno miejsce (najlepiej tam, gdzie rosną drzewa) i regularnie, co kilka miesięcy, robić mu zdjęcie. Spektakularny efekt osiągniemy, jeśli uda się nam uchwycić na zdjęciach najbardziej charakterystyczne cechy pór roku, czyli: obsypane kwiatami wiosenne gałęzie, soczystą zieleń lata, jesienne kolory i puste zimowe konary.   

Zestawienie zdjęć z czterech pór roku pozwoli nam przedstawić różnice między poszczególnymi kwartałami i da ogromną satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.   

Dla większego efektu zdjęcia można uzupełnić „zielnikiem”: dołączonymi do zdjęć elementami kojarzącymi się z daną porą roku. Na przykład na wiosnę będą to rysunki kwiatów lub kwiaty zasuszone (jeśli się da), latem będzie to rysunek słońca, źdźbła zbóż, a jesienią złote i brązowe liście. Można zbierać też rzeczy charakterystyczne, takie jak piasek, muszelki czy kasztany.   

Sensoryczne woreczki/butelki  

Dzieci najlepiej doświadczają świata przez dotyk, zapach, smak. Można zatem przygotować specjalne zabawy dzięki którym powstaną butelki lub woreczki wypełnione przedmiotami przypominającymi daną porę roku.   

Wiosna: ryż zafarbowany na zielono, kolorowe małe kwiatuszki (np. Plastikowe)   

Lato: piasek, muszelki   

Jesień: szyszki, żołędzie, kasztany 

Zima: mąka, brokat, srebrne gwiazdki.   

To oczywiście tylko propozycje. Do butelek i woreczków możecie włożyć to, co kojarzy się Wam daną porą roku – zachęcamy do wspólnej zabawy i eksperymentowania.   

Pani Wiosna i jej siostry i bracia  

Często można spotkać się z praktyką zabawy w przebieranie się w Panią Wiosnę – wystarczy zielona spódnica lub bluzka, kwiaty we włosach lub bukiecie w ręku i przebranie gotowe. Dlaczego jednak nie przebrać się za Lato, Jesień i Zimę? Będzie można wtedy dobrze się bawić, porozmawiać o cechach charakterystycznych każdej pory roku i zrobić zdjęcie uzupełniające kalendarz pór roku.   

A jeśli już będziemy w przebraniu, to można również tańczyć. Nie tylko do „Czterech pór roku” Vivaldiego, lecz do innej ulubionej muzyki. Można rosnąć jak wiaty, szumieć jak zborze, spadać jak jesienne liście i biegać jak zimowy wiatr.   

 

Model zegarka ze zdjęcia: https://www.knocknocky.com/kolekcje/rainbow/zegarek-dzieciecy-knocknocky-rainbow-rb3128101/

 

 

Udostępnij: