Podaruj dziecku czas – wspólne chwile ważniejsze niż prezenty

Dzieci są naszym najcenniejszym skarbem. Chcemy, by posiadały tylko to, co najlepsze. W codziennym biegu często zapominamy jednak, że najważniejszym prezentem, jaki możemy im podarować, jest czas. Sprawdźcie, dlaczego wspólne chwile z pociechami są tak istotne oraz w jaki sposób wykorzystać je najlepiej. 

Wyzwania współczesnego rodzicielstwa

Dzisiejsi rodzice posiadają nieograniczone możliwości inwestowania w rozwój swoich dzieci. Współczesne technologie pozwalają im na wspieranie wzrostu najmłodszych na niespotykaną dotychczas skalę.  Ich poziom zaangażowania w wychowanie pociech jest o wiele większy, niż miało to miejsce w przypadku poprzednich pokoleń. Mimo to jednak relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi bywają dziś bardzo problematyczne.

Współczesny świat wymaga od rodziców dużej dynamiki. Nieustannie zmieniający się rynek pracy oraz przytłaczająca presja ze strony mediów społecznościowych sprawiają, że wielu z nas stawia sobie wygórowane oczekiwania. Chcemy i usiłujemy robić wszystko – realizować się zawodowo, posiadać szczęśliwą rodzinę, dbać o własny rozwój osobisty, zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć, pielęgnować związek z partnerem, a do tego z uśmiechem na twarzy, który później pokażemy na instagramowych zdjęciach, podróżować po świecie. 

Dążąc do tego niedoścignionego ideału, często zapominamy jednak o tym, co naprawdę ważne. Czy nasze dzieci rzeczywiście potrzebują luksusowych wakacji zagranicą? Czy konieczne jest, by posiadały najnowsze tablety i smartfony? Czy do prawidłowego rozwoju faktycznie są im niezbędne kolejne zajęcia dodatkowe? A może zamiast inwestowania w dzieci, należy po prostu podarować im odrobinę swojego czasu? Może warto zadać sobie pytanie, kiedy ostatni raz tak zwyczajnie z nimi rozmawialiśmy? Może zamiast próbować być rodzicem idealnym, o wiele lepiej byłoby po prostu być?

Dlaczego wspólne chwile z dzieckiem są tak ważne?

Spędzanie czasu z dziećmi to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką możemy dla nich zrobić. Wspólne chwile dają nam szansę na pogłębienie więzi oraz lepsze zrozumienie problemów i potrzeb naszych pociech. Bardzo często nie wiemy nawet, jak słabo je znamy. Pewnego dnia budzimy się i odkrywamy, że gdzieś w natłoku zajęć nasz przedszkolak przerodził się w dojrzałego nastolatka, którego świat jest nam zupełnie obcy. To natomiast prowadzi do licznych kłopotów w komunikacji, przez które jeszcze bardziej się od dzieci oddalamy. Wspólne spędzanie czasu pozwala nam uniknąć tego problemu, jednocześnie umożliwiając zbudowanie silnej relacji, której fundamentem będą zrozumienie i akceptacja. 

Badania pokazują ponadto, że dzieci, którym rodzice poświęcają stosunkowo dużo czasu, cieszą się lepszą samooceną i większą pewnością siebie, niż tą, jaką wykazują ich bardziej samotni rówieśnicy. Uwaga opiekunów sprawia bowiem, że najmłodsi czują się doceniani, co pomaga im budować pozytywny obraz samych siebie. Skoro inni ludzie otaczają ich miłością i opieką, to muszą przecież na nie zasługiwać. Silne poczucie własnej wartości korzystnie wpływa natomiast na ich relacje interpersonalne, sukcesy w szkole oraz ogólny poziom szczęścia. 

Co ciekawe, dzieci spędzające czas z rodzicami wykazują również mniejsze zainteresowanie używkami oraz niezdrowym stylem życia. Dzieje się tak dlatego, że wchodzenie w pogłębione interakcje z opiekunami wzbudza w nich chęć do wypracowania prawidłowych nawyków. Spędzając z nami czas, pociechy obserwują nasze zwyczaje i zachowania, które później podświadomie powielają. To natomiast daje nam szansę, by przekazać im wiele pozytywnych wartości i nauk. Wspólne chwile z dziećmi sprawiają, że to właśnie my, a nie rówieśnicy czy media społecznościowe, stajemy się ich głównym wzorem do naśladowania, dzięki czemu możemy kształtować ich wybory oraz światopogląd.

Pomysły na spędzanie czasu z dziećmi

Mając świadomość, jak istotne jest poświęcanie dzieciom czasu, warto zastanowić się, w jaki sposób najlepiej go wykorzystać. Wielu rodziców sądzi, że chwile z pociechami są luksusem, na który stać tylko bogatych. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków są to jedynie wymówki. Dla naszego dziecka nie liczy się bowiem, czy zabieramy je na drogą wycieczkę do parku rozrywki, czy też spędzamy ciche popołudnie w domu. Najważniejsze jest, by po prostu z nim być – odłożyć na bok telefon i zwyczajnie podarować mu trochę naszej niepodzielnej uwagi.   

Oto kilka pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dziećmi, które zrealizujecie niewielkim kosztem, nawet przy bardzo napiętym grafiku:

  • Wspólne gotowanie

Przyrządzanie posiłków to czynność, którą wykonujesz każdego dnia. Bez względu na to, czy zajmuje Ci ona dwadzieścia minut, czy też dwie godziny – gotowanie stanowi nieodłączny element naszego życia, na który wszyscy musimy poświęcić odrobinę czasu. Dlaczego więc nie wykorzystać go na pogłębienie więzi z dziećmi? Zaproponuj swoim podopiecznym wspólną zabawę w kuchnię – zobaczysz, że będą zachwycone możliwością nabrudzenia i spędzenia dodatkowej chwili z rodzicami.

  • Wieczór gier

Dzisiejsze dzieci spędzają zdecydowanie za dużo czasu przed ekranami laptopów i telewizorów. Choć nie jesteśmy w stanie całkowicie ich od nich odseparować, to możemy jednak w znacznym stopniu ograniczyć ilość godzin, jakie nasze pociechy spędzają pochylone nad smartfonem. Świetną alternatywą dla elektroniki są zwykłe gry – planszowe, zręcznościowe, interaktywne, które nie tylko dostarczą Wam wszystkim doskonałej rozrywki, ale także rozwiną w dzieciach wiele istotnych umiejętności, jakich patrzenie w ekran nie pielęgnuje. 

  • Wspólna aktywność fizyczna

Pamiętając, że dzieci powielają nasze zachowania, powinniśmy dawać im dobry przykład. A wszyscy wiemy przecież, że jedną z najważniejszych i najlepszych rzeczy dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia jest ruch. Nieważne, czy urządzisz dzieciom małe studio fitnessu w domu, czy też zabierzesz je na spokojny spacer po okolicy – liczy się tylko, że spędzicie ten czas aktywnie i razem. 

  • Poszukiwanie skarbów

Brzmi skomplikowanie, ale to bardzo prosty pomysł – wystarczy, że przygotujesz dla dzieci kilka karteczek ze wskazówkami, które mają naprowadzić je na ukryty gdzieś w domu, ogródku czy też na pobliskim placu zabaw skarb. Ta niewymagająca wiele czasu i pieniędzy czynność z pewnością zachwyci Wasze pociechy, które nie tylko spędzą parę cennych chwil z rodzicami, ale będą również musiały ruszyć głową!

  • Camping w salonie

Chyba wszystkie dzieci próbowały kiedyś zbudować własny namiot za pomocą łóżka, krzesła i koca. W taki sposób ich całkiem zwyczajny pokój zamieniał się w czarodziejski pałac lub tajemniczą jaskinię. Wasze pociechy na pewno docenią, jeśli sami spróbujecie wyczarować coś podobnego dla całej rodziny. Noc w takim wyjątkowym – choć prostym – namiocie  zapadnie im w pamięć jako wspaniała przygoda z rodzicami, a Wam pokaże jak niewiele wysiłku potrzeba, by po prostu z nimi być. 

To zaledwie kilka pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi. Naszą listę można by wydłużyć o cały szereg oryginalnych propozycji. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza nie jest tutaj sama czynność – chodzi przede wszystkim o poświęcenie najmłodszym uwagi, dzięki której poczują się doceniani i kochani, a my zdołamy zbudować z nimi głęboką, pełną miłości relację. 

 

Zegarek ze zdjęcia Knock Nocky Jelly JL3185001

 

Źródło:

https://www.parentingni.org/tag/benefits-of-spending-time-with-children/

https://lemonlimeadventures.com/20-ways-to-spend-quality-time-with-kids/

https://10minutesofqualitytime.com/what-are-the-benefits-spending-quality-time-kids/

Udostępnij: