ZABAWY NA CZAS

10 rzeczy, które można zrobić na czas – Zabawy z wykorzystaniem zegarków

Upały dają się we znaki, a dzieci cięgle potrzebują inspiracji do nowych zabaw? Nie masz już pomysłów, a chciałabyś znaleźć chwilę dla siebie? Mamy dla Ciebie 10 wspaniałych propozycji, które jasno wskażą ile zyskasz „Czasu” wprowadzając je w życie. Gotowi? Czas start! 

  • Zabawa w chowanego (10 minut – do paru godzin )

Nasze zestawienie rozpoczynamy klasykiem, który do wykorzystania jest tak naprawdę w każdym miejscu. Świetnie sprawdza się zarówno w domu jak i na placu zabaw bądź osiedlu. Jest to gra, która ma już tyle wersji i modyfikacji, że wprowadzenie do niej elementu czasowości nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. 

Nie zawsze łatwo jest znaleźć towarzyszy, którzy upatrzyli najlepszą kryjówkę. Żeby zabawa przez to Was nie znużyła polecamy wprowadzić maksymalny czas rundy (np. 3 minuty). Jeżeli w tym czasie uda Wam się znaleźć przyjaciół – wygrywacie! Jeżeli nie chowają się od nowa – z zaznaczeniem, że w innym miejscu! Tak więc nastawiajcie zegarki i znikajcie najlepiej jak potraficie! 

  • Poszukiwanie skarbów (10 minut – do paru godzin )

Czyli nieco odwrócona wersja zabawy w chowanego. Tym razem rodzice muszą się przyłączyć – przynajmniej na start. Na początek – ustalcie jak wygląda skarb. To może być wszystko – my jednak proponujemy zegarek, który po upływie czasu sam da znać dziecku gdzie się „schował”. Ważne jest, aby pociecha nie podglądała gdzie chowamy nasz magiczny przedmiot – niech na ten czas wyjdzie do innego pokoju lub jeśli bawicie się w ogrodzie zakryje oczy. Następnie – przystąpi do poszukiwań. 

Wersji tej zabawy jest naprawdę sporo. Możecie wcześniej przygotować wskazówki i zrobić z tego nawet mini podchody lub naprowadzać dziecko wersją „ciepło-zimno”. 

  • Kalambury (30-60 minut)

Doskonała rozrywka dla całej rodziny lub większej grupy dzieci. Gwarantujemy, że tym razem sami z chęcią dacie się zaangażować! Na samym początku ustalcie czy wolicie pokazywać czy rysować. Gdy tylko to przedyskutujecie – wymyślcie czas trwania rudny. Skąd brać inspiracje do haseł? Opcji jest kilka – możecie wcześniej sami wymyślić pulę – wtedy będzie też nieco łatwiej zgadywać. Możecie też ściągnąć specjalną aplikację – a jest ich całkiem sporo – która będzie podpowiadać różnego rodzaju terminy ☺

  • Wyścigi (około 40 minut)

W kontekście zabaw na czas w ten rodzaj aktywności może nie brzmieć odkrywczo. Wszystko tu jednak zależy od Waszej wyobraźni i kreatywności. Z uwagi na bezpieczeństwo na samym początku proponujemy, aby zabawę realizować na zewnątrz. Następnie ustalcie miejsce waszego wyścigu. Teraz pozostało przygotowanie kilku zadań – np. w połowie trasy ustawcie klocki. Niech osoba, która dotrze do tego miejsca ustawi możliwie największą wieżę. Na innym odcinku może znajdować się skakanka – niech nasz biegacz przeskoczy przez nią 5 razy! Później zamieńcie się na torze przeszkód i sprawdźcie przy pomocy swoich zegarków kto z Was osiągnął lepszy wynik!

  • Puzzle (w zależności od liczby elementów – nawet kilka godzin )

Zwykłe układanie puzzli nieco Was nudzi? A może wprowadzicie do tego nutę rywalizacji? Sięgnijcie po ulubione pudełko tej układanki, pomieszajcie, wysypcie i ustawcie stopery. Jaki wynik? Ile czasu zajęło Wam ułożenie 200 elementów? Teraz złóżcie układankę i niech do dzieła przystąpi ktoś inny! Możecie to powtórzyć całą rodziną – sprawdźcie kto ma najwięcej cierpliwości i najszybciej potrafi połączyć elementy łamigłówki! 

  • Memory (około 30 minut)

Klasyczne memory zna chyba każdy. W odkrywanie okienek w poszukiwaniu dwóch pasujących do siebie gramy od lat. Przez to powstało już doprawdy wiele wersji tej gry. Istnieje również taka, która uwzględnia w swoich zasadach czas! Na początku gry ustawcie wszystkie kafelki obrazkiem do góry. Gdy będziecie gotowi ustawcie wasze zegarki na około minutę i starajcie się zapamiętać ułożenie obrazków. Po upływie czasu obróćcie kartoniki. Teraz każde z Was odsłania kafelek przed tym mówiąc jaki jest na nim obrazek. Wygrywa osoba, która zbierze więcej! 

  • 5 sekund (około 40 minut)

Mamy też propozycje dla nieco starszych. Wchodzące już do kanonu klasycznych gier – 5 sekund. Cała zabawa polega na tym aby w przeciągu tego czasu udzielić na pytanie aż trzech poprawnych odpowiedzi, np. – wymień 3 zwierzęta, które można spotkać w zoo. Jeżeli nie macie swojej wersji gry – nie musicie się martwić. Wspólnie wymyślicie pytania odpowiednie do wieku graczy, a zegarki pomogą Wam monitorować upływ czasu. 

  • Czego brakuje? (30 – 60 minut)

Ta prosta zabawa świetnie przećwiczy pamięć wszystkich domowników. Na początek wybierzcie 10 przedmiotów podobnych rozmiarów. Może to być cokolwiek – kubek, łyżka, talerzyk bądź każdy bibelot. Na waszych czasomierzach ustawcie 30 sekund i postaracie się zapamiętać wszystkie przedmioty w puli. Po upływie czasu wszyscy zamykacie oczy, a jedno z Was zabiera jeden przedmiot. Zadanie pozostałych polega na tym, aby odgadnąć czego brakuje. Później oczywiście się zamieniacie. Po kilku rundach proponujemy aby zmienić listę przedmiotów.

  • Rozpoznaj rzecz po dotyku (30 – 60 minut)

Kolejna zabawa, którą zna każdy, ale można nieco urozmaicić jej przebieg wprowadzając czynnik czasowości. Do pojemnika włóżcie kilka przedmiotów codziennego użytku. Zasłońcie oczy i uruchomcie stopery! Zadanie polega na tym aby samym dotykiem rozpoznać co mamy w rękach w jak najkrótszym czasie. Później oczywiście się zmieniacie i sprawdzacie kto z Was podołał zadaniu prędzej!

  • Czy powtórzysz? (30 – 60 minut)

Kolejna zabawa przy okazji której poćwiczycie nie tylko wyrabianie się danym przedziale czasowym, ale także swoją pamięć! Wybierzcie z waszej biblioteczki dowolną książkę. Następnie skupcie się na jednej konkretnej stronie. Może to być np. początek opowieści. Na kartce wybierzcie kilka (około 10) „słów kluczowych”. Teraz możliwie najszybciej, ale też wyraźnie i głośno odczytajcie tekst. Następnie ustawcie stoper na 1,5 minuty. Zadaniem dziecka jest w najbardziej zbliżony sposób powtórzyć usłyszany fragment historii. Słuchajcie uważnie, bo punktacje liczycie na podstawie wytypowanych przez was wcześniej słów. Im więcej z nich wasza pociecha powtórzy podczas odtwarzania historii, tym więcej ich zdobędzie. Później możecie się zamienić – ciekawe, które z Was zdobędzie więcej punktów!

 

Jak widzicie zabaw z wykorzystaniem czasu jest naprawdę sporo. Powyżej jest tylko kilka przykładów. Prawda natomiast jest taka, że zależą one tylko od waszej pomysłowości. Tak naprawdę wiele powszechnie znanych zabaw można modyfikować właśnie wprowadzając do rozgrywki element odmierzania czasu. 

 

 

Udostępnij: